Úzkost u dětí

 

Co je to úzkost? Kdy nám pomáhá, a kdy nám naopak ubližuje? Kdy je vhodné vyhledat pro dítě, které prožívá úzkost, odborníka? Pokusme se společně objevit odpovědi na tyto otázky.

Co je úzkost a k čemu ji máme

Úzkost je strach, který nemá jeden konkrétní objekt či situaci. U strachu si můžeme představit třeba typické strachy, které v určité vývojové fázi často děti provází a mnohdy není třeba dělat si obavy. Například strach ze tmy, strach z čerta apod. Úzkost je naproti tomu obecnější. Mezi běžné vývojové fáze, které obvykle provází úzkost, patří období separační úzkosti (strach z toho, co se stane, když tu nebude máma) nebo úzkost, která provází první školní den (jak asi uspěji ve škole, co se vůbec bude dít). Schopnost cítit úzkost je normální součást našeho života. Při tomto pocitu je naše tělo připraveno na rychlou reakci proti nebezpečí. Co přesně to pro nás znamená? Že jsme citlivější ve vnímání okolí (vyruší nás kdejaký zvuk), hůře spíme (projevuje se tak připravenost k rychlé reakci i v noci), máme potíže se soustředěním apod. Celým tělem i myslí jsme zkrátka připraveni na něco, co může přijít. V hlavě nám často běží různé černé scénáře.

U dětí se ještě mnohem častěji než u dospělých přidávají i fyziologické potíže. Co si pod tím představit? Jedná se například o bolesti bříška, zvracení, průjmy nebo naopak zácpa, tiky.

Jak je již zmíněno výše, úzkost a strach jsou v běžném životě důležité a mnohdy prospěšné emoce. Stejně jako jinde však i tady platí, že všeho moc škodí. Tyto emoce umějí tělo rychle vyčerpat. Neustálý strach a obavy mnohdy zastiňují příjemné pocity a prožitky. Při dlouhodobém působení mohou mít negativní vliv mimo jiné na paměť a učení se novému. Což se zvláště u dětí často projeví zhoršenými známkami a případně stížnostmi učitelů na nepozornost dítěte. Mohou působit potíže s trávením a vyprazdňováním. U některých dětí se zvyšuje agresivita nebo se naopak uzavírají do sebe apod.

Co dělat, když se u dítěte či dospívajícího projeví úzkost?

Dobrá zpráva je, že od úzkosti se dá mnohdy odreagovat a trénovat tak příjemnější pocity. Můžete zkusit sport, přečíst si společně pěknou knihu, pustit pohádku či film. Zkuste dělat běžné věci druhou rukou (např. pravák si zkusí vyčistit zuby levou rukou, nakreslit obrázek nebo napsat vzkaz). Luštěte křížovky, vytvářejte kvízy pro ostatní nebo si zahrajte deskovou hru.

Kdy vyhledat odborníka?

Pokud probíhají časté stavy úzkosti po delší dobu, dlouhodobě se projevují potíže se spánkem či zvracení, u kterého lékař vyloučil fyziologickou příčinu, je možná na čase zvážit vyhledání psychologa, který Vám může pomoci jak na ně. Určitě neváhejte, pokud se objeví některé závažné obtíže (např. sebepoškozování).

Knihy na téma úzkosti a strachu u dětí:

Skříp, škráb, píp a žbluňk. (Kitty Crowther)

Jak přežít, když se často bojím (Lucie Bělohlávková)

Jako by se tu někdo snažil nevydat ani hlásku (John Irving)

Divný brach strach (Martina Špinková)

Ahoj hrdino! (Karen Young)

Knihy pro dospívající:

Audrey se vrací. Neobyčejný příběh obyčejné dívky. (Madeleine Wickhamová)

Průvodce stresem pro náctileté (Nicola Morgan)

Tak už se nestyď (Lucie Bělohlávková)