„Rozumět znamená pomáhat.“ Z. Matějček

Podpůrná skupina rodičů je stabilní, uzavřená skupina (noví členové mohou přicházet jen při otevření nové skupiny). Skupina Vám během šesti setkání dává možnost otevřít aktuální problémy a situace, se kterými si doma nevíte rady. Na co se tedy můžete těšit?

  • podíváme se na Váš problém z různých stran
  • využijeme i zkušenosti jiných rodičů, kteří třeba něco podobného již řešili
  • prostřednictvím modelových situací si můžete vyzkoušet Vaše reakce na konkrétní problém
  • nabízíme přátelskou a důvěrnou atmosféru

Být rodičem je velmi zodpovědná a náročná role. Všichni máme zkušenost s tím, jak se chovali rodiče k nám, když jsme byli malí, a také máme předsevzetí, jak se ke svým dětem určitě chovat nechceme. Dříve či později však nastanou okamžiky, kdy si uvědomíme, že se chováme přesně jako naši rodiče, či naopak přecházíme k druhému extrému (např. nám rodiče všechno zakazovali, tak my svým dětem vše dovolíme). Občas pak nabýváme pocitu, že si se svými dětmi vlastně nevíme rady.

Nejsme si jistí, co se vlastně od nás jako rodičů očekává, jakou míru volnosti chceme svým dětem dát, jak s nimi máme vybudovat dobrý vztah s otevřenou komunikací… Nevíme si rady, jak zařídit, aby naše dítě respektovalo pravidla a hranice, které jsme stanovili. Máme strach ze ztráty autority, a tak někdy volíme stále tvrdší tresty, které přesto nevedou ke kýženému efektu. Přestože všichni chceme být dobrými rodiči a vychovat ze svých dětí slušné a samostatné lidi, často nevíme, jakými prostředky toho dosáhnout.

K tomu, abychom se dokázali chovat jinak, se potřebujeme zbavit některých svých vlastních zajetých vzorců, které si v sobě neseme. Pokud není náš vztah s dětmi takový, jaký bychom si přáli mít, bývá užitečné hledat, co my jako rodiče můžeme ve svém přístupu k dětem změnit, jak jinak reagovat. Děti velmi citlivě vnímají, jak s nimi rodiče jednají – změna v chování rodiče tak velmi ovlivní to, jak se bude chovat dítě. Dobrá zpráva tedy je, že my jako rodiče můžeme vztah se svým dítětem ovlivnit zcela zásadně!

Hledáte odpovědi na otázky týkající se rodičovství?
Zdá se Vám, že být rodičem je občas velmi náročné?
Chcete se podělit o svá rodičovská trápení i své úspěchy s ostatními?

Zapojte se do rodičovské skupiny a kontaktujte nás e-mailem na domus@domus-cpr.cz nebo telefonicky na 733 733 061.

Témata: styly výchovy, rizika vzdoru a poslušnosti, práce s emocemi, budování dobrých vztahů, motivace při výchově, zodpovědnost a samostatnost, mezigenerační hranice aj.

V případě zájmu je možno během konání rodičovské skupiny zajistit hlídání dětí v herně za poplatek 50 Kč – nutno dohodnout předem.